Hotel-event locations

Estrel Berlin Winner Alexander Dickersbach, Miranda Meier, Carsten Kritz (Jury)

Sofitel Munich Bayerpost

Sofitel Munich Bayerpost Nominee Florian Wegner, Nicole Schambeck, Carsten Kritz (Jury)

Yachthafenresidenz Hohe Düne

Yachthafenresidenz Hohe Düne Nominee Sven Hartmann, Carsten Kritz (Jury)

Temporary constructions & tent sceneries

ZENDOME Winner Matthias Holst (Jury), Gordian Overschmidt

Humboldt Box Berlin

Humboldt Box Berlin Nominee Matthias Holst (Jury), Juliane Schulzki, Volker Brüggen

Schuhbecks teatro

Schuhbecks teatro Nominee Matthias Holst (Jury), Maike Zipse, Clemens Zipse

Design locations

SANAA-Gebäude Winner Michael Fricke, Emilia Hussmann, Uwe Buhrdorf (Jury)

Langen Foundation Raketenstation

Langen Foundation Raketenstation Nominee Prof. Dr. Dieter Dahlhoff, Karla Zerressen, Uwe Buhrdorf (Jury)

Science Center Berlin

Science Center Berlin Nominee Raffaella Carli, Uwe Buhrdorf (Jury), Frau Nina Gück

Event locations up to 300 people

Umspannwerk Alexanderplatz Winner Katajun Fakhoury, Christian Seidenstücker (Jury), Lisa Wege

Panorama 2962

Panorama 2962 Nominee Klaus Schanda, Christian Seidenstücker (Jury)

Theater Kehrwieder

Theater Kehrwieder Nominee Christian Seidenstücker (Jury), Maja Skoczynski

Conference locations

Oktogon | Zeche Zollverein | Essen Winner Dirk Kottmann, Manuela Thomsen (Jury), Marcel Buschek

Humboldt Carré

Humboldt Carré Nominee Astrid Ortmann, Manuela Thomsen (Jury), Constanze Lülsdorf

Mercure Tagungs- & Landhotel Krefeld

Mercure Tagungs- & Landhotel Krefeld Nominee Christoph Wittfeld, Manuela Thomsen (Jury), Walter Sosul

Locations for big events, more than 1,000 people

Schuppen 52 Winner Colja M. Dams (Jury), Klaus Gerresheim, Sebastian Lenschow

Flughafen Tempelhof

Flughafen Tempelhof Nominee Colja M. Dams (Jury), Pascal C. Thirion, Manuel Wrobel

Tempodrom

Tempodrom Nominee Colja M. Dams (Jury), Karolin Gramsch, Marko Schilp

Historical locations & locations of industrial culture

Historische Stadthalle Wuppertal Winner Heike Topole, Michael Hosang (Jury), Silke Asbeck

Altonaer Fischauktionshalle

Altonaer Fischauktionshalle Nominee Sven Plath, Michael Hosang (Jury), Jens Stacklies

UNESCO-Welterbe Zollverein

UNESCO-Welterbe Zollverein Nominee Dirk Jöhle, Michael Hosang (Jury)

Special and theme locations / locations for brand worlds

BMW Museum Winner Petra Niedermeier, Claudius Colsman (Jury), Anja Wimmer

Porsche Museum

Porsche Museum Nominee Claudius Colsman (Jury), Anne Dungelhoeff, Philipp Schumm

Stadiums / arenas and multi-functional halls

Olympiastadion Berlin GmbH Winner Christoph Meyer, Peter Blach (Jury), Joachim E. Thomas

BayArena

BayArena Nominee Simon Pallmann, Stephanie Quandt, Peter Blach (Jury)

Mercedes-Benz Arena

Mercedes-Benz Arena Nominee Peter Blach (Jury), Carola Roth, Markus Schmidt

Catering trade-event locations

Arminius-Markthalle

Arminius-Markthalle Nominee Samuel Zach, Nadja Kahn (Jury), Christoph Hinderfeld

Hard Rock Cafe Hamburg

Hard Rock Cafe Hamburg Nominee Georg Jozwiak, Nadja Kahn (Jury)

Mobile locations

Color Line GmbH Winner Thorsten Neumann (Jury), Annika Schlufter

Cap San Diego

Cap San Diego Nominee Thorsten Neumann (Jury), Tilo Nordhaus

OCEANDIVA Deutschland GmbH

OCEANDIVA Deutschland GmbH Nominee Edwin Petersen, Thorsten Neumann (Jury), Stijn Oude Vrielink

Innovation award

Stadion An der Alten Försterei

Stadion An der Alten Försterei Winner Florian Wirth, Christoph Mahneke

WECC - Westhafen Event & Convention Center

WECC - Westhafen Event & Convention Center Winner Thorsten Schermall, Jean Claude Ketterer

The Location Award partners

fiylo Initiator: satis&fy Partyrent Deutsche Messe DeBoer Warsteiner Superstuff Premium Speakers Weinland Abayan Recke Switzerland Convention Knips-o-Mat DB

Copyright @ 2019 Location Award GmbH